#

SELİMİYE HAKKINDA

Marmaris'in İncisi Selimiye


Antik çağlardaki ismi ile Hydas olarak bilinen, Marmaris’e bağlı Selimiye, son yılların en gözde tatil merkezlerinden biri. Önceleri şirin bir köyken, son yıllarda artan bir turizm potansiyeline sahip. Selimiye, Marmaris’in güneybatısında bulunan bir belde. İlçenin merkezine yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta konumlanmış. Halkı balıkçılıkla, arıcıkla ve zeytincilikle geçinen bir köyken, son yıllarda halkın en önemli geçim kaynaklarından biri de turizm olmuş.
Selimiye’nin çok uzun plajları yok, ancak berrak ve tertemiz denizi ve harika bir doğası var. Özellikle mavi tur tutkunlarının ve yatçıların en çok uğradığı mekânların başında yer alıyor. Türkiye’nin ünlü yat limanlarından biri olan Sığliman Koyu da Selimiye’de yer alıyor. Selimiye, Akdeniz’in el değmemiş nadir güzelliklerinden biri. Doğal sit alanı olarak korumaya alınmış. Henüz beton yığınları çok kaplamamış beldeyi. Ancak son yıllarda büyümesi daha da hızlanmış. Her geçen yıl gelen turistlerin sayısı artıyor.
Selimiye’nin sahip olduğu koy da oldukça sakin ve neredeyse doğal bir göl gibi kapalı. Bölgede çok sayıda doğal liman da bulunuyor. Bu doğal limanlar balıkların yumurtlama alanı. Marmaris’teki pek çok belde gibi Selimiye’de pek çok tarihi kalıntıya sahip. Antik çağlarda Hydas medeniyetine ev sahipliği yapan Selimiye’de, bugün üç- dört farklı bölgede eski dönemlerden kalma kalıntılar var. Helenistik çağlardan kalan sur kalıntıları, anıt mezarların kalıntısı, kıyıya gelen teknelere yol göstermek amacıyla yapılan deniz feneri de kalan eserler arasında. Bölgede bir de tiyatro ve manastır bulunuyor. Bölgedeki batık şehirlerden çıkarılmış olan kalıntılar ise bugün Bodrum Su Altı Arkeolojisi Müzesi’nde sergileniyor.
Selimiye, daha çok mavi yolculuk tutkunlarının, yatçıların ve büyükşehirlerin tüm karmaşasından kaçarak dingin bir tatil arayanların adresi. Sabah kuş sesleri ile uyandığınız Selimiye’de, gün boyu deniz kenarında güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, sessizce deniz kenarında uzanarak kitabınızı okuyabilir ve tüm yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Selimiye sadece yaz aylarında değil, bahar ve kış aylarında da bir başka güzel. Ocak ayından sonra çiçek açan badem ağaçlarının muhteşem görüntüsü sizi büyüleyebilir. Ülkemizin kuzey kesimlerinde her yer kardan bembeyaz olurken, aynı mevsimlerde Selimiye’deki bu bembeyaz güzelliğin sebebi badem çiçekleri…

Detaylı bilgi için www.selimiyetatilrehberi.com